נווט אלינוחייג אלינו

איך להשיג את הסכמת הדיירים לתמ"א 38?

אם בעבר היחסים עם השכנים בבניין ובבניינים ליד היו חלק בלתי נפרד מהחיים , הרי שכיום המפגש עם השכנים יהיה בבוקר או בערב בחדר המדרגות או במקרים נדירים בהם חסר לרמי מהדיירים מצרך ...מתי תרגישו את חשיבות היחסים שלכם עם הדיירים בבניין ביתר שאת ? כשתרצו לבצע שיפוץ או הרחבה בדירה שלכם שכדי לבצעה תידרש לכם הסכמת הדיירים בבניין.


הרבה בעלי דירות מעוניינים לעשות שימוש בתמ"א 38- היתר המיוחד שניתן לטובת ביטוח מבנים מרעידות אדמה במטרה לשפץ את הבניין ובאותה ההזדמנות גם להעלות את שווי הדירה. אך בבניינים רבים אין תמימות דעים לגבי הרצון לשפץ את הבניין ועצם העלאת הרעיון ע"י מי מהדיירים יכול להרעיד את הבניין ואת הדיירים השונים בו שלא כולם יהיו שותפים לרצון ולעיתוי שלו.


הסכמת הדיירים לתמ"א 38 היא ללא ספק הדרך לשיפוץ הבניין והדירות במסגרת תמ"א, והינה תלויה בתנאי זה בראש ובראשונה.

בכדי להגיע למקסימום הסכמה כדאי לעשות מספר פעולות:

כינוס אסיפת דיירים


מאוד יכול להיות שמלבדכם קיימים דיירים נוספים בבניין שחושבים בינם לבין עצמם על האפשרויות לשפץ את דירתם, לחדש ולבטח אותה והעיתוי שלכם יפגוש קרקע מתאימה. הדרך שלכם לדעת מה התכניות העתידיות של שאר הדיירים בבניין תוכל להיעשות באחת משתי דרכים- באסיפת דיירים כוללת שבה כל הדיירים פוגשים אחד את השני וניתן להעלות לכולם בבת אחת באופן מרוכז את הרעיון ולעשות הצבעה. או באופן פרטני בו תדברו פנים אל פנים או בטלפון עם הדיירים . יכול להיות שתדרשו לשתי האפשרויות גם יחד. אתם מכירים את דיירי הבניין שלכם ואם אתם חדשים כדאי לרכז אסיפת דיירים ראשונה בה גם תוכלו להכיר את הדיירים וגם לקבל מושג כללי לגבי ההיתכנות לרוב.


יכול להיות שכל דיירי הבניין יצביעו יחד בעד פרויקט התמ"א אבל במידה ותתגלה מחלוקת תידרש מצדכם פעולת שכנוע והסבר. כדי להתקדם לפרויקט צריכים לפחות שני שליש של תושבי הבניין להביע הסכמה
כדאי מאוד לנסות להתכונן כמה שניתן מראש לפני כינוס אסיפת הדיירים הראשונה. לדעת כמה שיותר פרטים על הפרויקט, על החוקים הזכויות וההגבלות , על האפשרויות מבחינה כלכלית ועל קבלנים ויזמים שתרצו לבחון. גם אם הרעיון ההתחלתי לתמ"א 38 בבניין שלכם הועלה על ידכם, אין זה אומר שבמידה ותרצו להמשיך עם הפרויקט ולהתקדם לשלבים מעשיים תצטרכו לבצע אותם לבד.


קחו בחשבון שהיציאה לדרך בתמ"א 38 עשויה להיתקל במהמורות ומכשולים הן מצד הדיירים הנוספים בבניין והן מצד גורמים חיצוניים ולכם חשוב מאוד שלא תעמדו לבדכם בעניין מול כלל דיירי הבניין אלא תצרו כבר בפגישת הדיירים צוות שאיננו וועד הבניין שילווה את הפעילות.

החתמת הדיירים על הפרויקט


חשוב מאוד לקחת בחשבון שגם במידה ו75% מהדיירים בעניין עדיין 15% הנותרים יוכלו לעשות בעיות ולגרום לקשיים ולעיקובים – ככל שתיטיבו להבין ולנהל את העניין בצורה טובה יותר ולהבין את המתנגדים ולאפשר להם פתרונות יצירתיים שיניחו את דעתם תוכלו לאפשר לעצמיכם חיים קלים יותר בהמשך.


לנו באוראקל ניסיון רב בליווי וניהול פרויקטים של תמ"א 38 ונשמח להעמיד לרשותכם את הניסיון והמומחיות שלנו ולסייע לכם בכל שלב ושלב בדרך. כל מה שתצטרכו לעשות הוא להקליק פה

מאמרים