נווט אלינוחייג אלינו

מאמרים


מהו תמ

מהו תמ"א 38/1?

בשנת 1975 יצא בישראל תקן בנייה חדש, שהגדיר את אופן הבנייה של בתים חדשים, על מנת שיהיו עמידים בפני רעידות אדמה. ת"י 413 הפך למחייב רק בשנת 1980 ולפי הערכות המומחים בתחום, רוב המבנים שהוקמו בארץ עד לשנה זו, לא עומדים בדרישות התקן. בשל חשש סביר שרעידת אדמה חזקה תוביל להתמוטטות של מבנים רבים ובעקבות כך למותם של אלפים, התעורר הצורך לחזק את כל המבנים שלא עומדים בתקן. 

קרא עוד

מהי תכנית רג 53?

בבסיסה, תכנית רג/ 53 היא תכנית שאמורה לאגד את הכללים והזכויות הניתנות לבעלי דירות בפרויקטים בהם מתבצעת תמ"א 38. תמ"א 38 בתל אביב, היא תכנית שהתוותה על מנת לחזק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה. התכנית מאפשרת קבלת היתר בנייה לחיזוק מבנה ללא צורך בהכנת תכנית מפורטת, יחד עם זאת התכנית זקוקה לאישור הוועדה המקומית לתכנון ובניה על מנת למנוע פגיעה ברווחת התושבים.

קרא עוד

תמ

תמ"א 38 בגבעתיים

גבעתיים הוכרזה כעיר בשנת 1959 והיא מורכבת כיום מ- 4 גבעות: גבעת קוזלובסקי, גבעת רמב"ם, גבעת פועלי הרכבת וגבעת בורוכוב. בנייתה של שכונת הפועלים שלימים הפכה לעיר גבעתיים  החלה כבר לאחר מלחמת העולם הראשונה. הרעיון היה להקים שכונת פועלים ליד תל אביב ולאפשר לגרים בה אורח חיים עצמאי, הן מבחינת ניהול משק הבית והן מבחינת החינוך וניהול התא המשפחתי.  אבן הפינה לשכונת הפועלים הראשונה בארץ ישראל, שכונת בורוכוב, הונחה בשנת 1922.

קרא עוד

מהי תכנית תמ

מהי תכנית תמ"א 38/2

בשנת 2005 אושרה תכנית העונה לשם תמ"א 38. ייעודה של התכנית היה לחזק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, כאשר התמריץ עבור הקבלנים היה תוספת בנייה. עם זאת, התוכנית כמעט ולא סחפה היענות ועל כן מתוך הבנה שיש לשדרג את התנאים, יצאה בשנת 2010 תכנית תמ"א 38/2.

קרא עוד