נווט אלינוחייג אלינו

מאמרים

חוק ההתחדשות העירונית

חוק ההתחדשות העירונית

לפני יותר ממאה שנים, כאשר שהוקמה העיר תל אביב כשכונת "אחוזת בית" איש לא שיער שתגיע למימדים בה היא נמצאת היום. השכונה הקטנה שהחלה בכלל מהעיר יפו התפתחה בצורה משמעותית והפך למטרופולין מרכזי בישראל. השילוב של תעסוקה ענפה, מתחמי בילוי רבים וחוף ים הנמשך לאורכה הפך אותה למבוקשת ביותר. כאשר הוקלה החקיקה ואפשרה ליזמים לחדש שכונות ישנות - פזלו יזמים רבים לתל אביב-יפו בה מחירי הדירות בין הגבוהים בארץ, וכל יחידה בנויה נחטפת במהירות.

קרא עוד

חוק הסכמת דיירים לתמ

חוק הסכמת דיירים לתמ"א 38

הבניין כולו כמרקחה. כמעט חמישים שנה שהבניין עומד על תילו. חלק מהשכנים זוכרים איך היה נראה כשרק נבנה, חדש ומצוחצח. והיום? חורים בקירות... פיח... צבע שידע ימים טובים יותר. והנורא מכל - העלייה המפרכת הזו במדרגות לקומות השלישית והרביעית. ואז, הוצע לעשות תמ"א 38 בבניין.

קרא עוד

חוק מתווכי נדלן

חוק מתווכי נדלן

סיטואציה מוכרת מאד בעשור האחרון. פרסמתם בפייסבוק שאתם מחפשים דירה ברעננה, והנה פנה אליכם אדם נחמד והציע להציג בפניכם מספר דירות שהוא מטפל בהן. אתם חשבתם שהוא משכיר אותן עבור בעלי הבית, או שהוא בעצמו בעל הבית - אך לפתע מסתבר לכם כי הדירה שראיתם וכל כך אהבתם טומנת בחובה עוד סוד קטן, "עלות" נוספת של מתווך. אבל בסך חשבתי כי הכל הכרתם אדם נחמד ברשת חברתית...

קרא עוד

חוק פינוי בינוי

המרקם העירוני בערים ותיקות בארץ, למרות שלעתים נראה כי תוכנן היטב, מורכב בפועל טלאים טלאים. בתים חדשים במגרשים שעברו אישורים לאחר שנים ארוכות ונבנו, לצד מבנים ישנים ומטים לנפול, וכך חלק מהעיר נראה חדש ומצוחצח - וחלקה השני כחורבה. חוק פינוי בינוי נועד לסייע לרשויות העירוניות להתחדש באמצעות הריסה של מבנה קיים, או מספר מבנים קיימים (הקרויים "מקבץ"), ובניית מבנה אחר במקומם.

קרא עוד

חשיבות תמא 38 ברמת גן

חשיבות תמא 38 ברמת גן

רבים מתייחסים לתוכנית 38 כתוכנית לשיפוץ הבניין במחיר זול, אך שוכחים את מטרתה האמיתית של התוכנית. תוכניות תמ"א 38 החלו ברחבי הארץ על מנת לחזק מבנים בפני רעידת אדמה אפשרית בישראל בעתיד. מבנים ישנים, בעלי תשתיות רעועות יוחלפו בחזקים יותר, שיוכל לעמוד גם בפני רעידת אדמה בעוצמה בינונית. משום ששיפוץ מאסיבי דורש משאבים לא מבוטלים, יזמים מבצעים את עבודת השיפוץ בתמורה ליחידות נוספות שנבנות על הגג, ונמכרות ברווח.

קרא עוד